Gruzja: euforia na ulicach po wyjściu z fazy grupowej Euro 2024

Po wczorajszej sensacyjnej wygranej nad Portugalią kibice przejęli władzę na ulicach Gruzji.

senaki gruzini świętują wyjście z fazy grupowej
Gruzini świętują wyjście swojej reprezentacji z fazy grupowej Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Senaki, 26.06.2024 r.
Zdj: Rada Miasta Senaki / Facebook

Reprezentacja Gruzji po raz pierwszy dostała się do Euro i wczoraj wyszła z fazy grupowej mistrzostw. To wielkie święto dla kaukaskiego narodu, który zakochał się w piłce kopanej jako pierwszy w Imperium Rosyjskim – już na przełomie XIX i XX wieku za sprawą angielskich marynarzy.

Jak informuje Echo Kaukazu – gruzińska redakcja Radia Wolna Europa – już w czasie meczu kibice Gruzji przyjmowali euforycznie każdy gol reprezentacji. W stołecznej dzielnicy Saburtalo słychać było nawet strzały na wiwat z broni maszynowej.

Już po zwycięsko zakończonym spotkaniu miłośnicy piłki przenieśli się sprzed telewizorów na ulice. Swoje szczęście sygnalizowali m.in. stojący w korkach kierowcy.

Atmosfera w Tbilisi i innych miastach przypominała dzisiejszej nocy karnawał.

Tak wyglądał plac Wolności w gruzińskiej stolicy.

Sensacyjna wygrana Gruzji nad Portugalią

Piłkarze reprezentacji Gruzji pokonali swoich przeciwników z Portugalii w trzecim meczu grupowym Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0. Żorż Mikautadze został królem strzelców fazy grupowej z trzema bramkami.

Pierwszego gola strzelił już w 2. minucie napastnik gruzińskiej drużyny Chwicza Kwaracchelija. Do końca pierwszej połowy stan na tablicy wyników nie uległ zmianie, mimo prób przejęcia inicjatywy przez portugalskich zawodników.

W 58. minucie Gruzja miała okazję na zwiększenie prowadzenia po tym, jak obrońca Portugalii António Silva

kopnął przeciwnika w nogę w polu karnym. Po obejrzeniu powtórki wideo sędzia wyznaczył rzut karny. Gruziński napastnik Żorż Mikautadze skutecznie wykorzystał rzut karny, ustalając ostateczny wynik meczu – 2:0.

Zwycięstwa piłkarzom reprezentacji osobiście pogratulowała prezydent Gruzji Salome Zarubiszwili.

Dzięki zwycięstwu nad Portugalią Gruzja, która po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do Euro, zakończyła fazę grupową na trzecim miejscu z czterema punktami (remis, jedno zwycięstwo, jedna porażka). Po meczu Żorż Mikautadze prowadził w wyścigu strzelców mistrzostw z trzema bramkami zdobytymi w trzech meczach. Portugalska drużyna, mimo porażki, zdobyła sześć punktów i do play-offów przystąpiła z pierwszego miejsca.

W równoległym meczu grupy F turecka drużyna pokonała Czechy wynikiem 2:1. Turcja zakończyła fazę grupową na drugiej pozycji, czeska drużyna zajęła ostatnie, czwarte miejsce.

Do 1/8 finału Euro awansują drużyny, które w swoich grupach zajmą pierwsze i drugie miejsca oraz cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc, w tym drużyna Gruzji. W fazie play-off Mistrzostw Europy Gruzini zmierzą się z reprezentacją Hiszpanii: mecz odbędzie się 30 czerwca w Kolonii. Rywalem portugalskiej drużyny będzie Słowenia – mecz odbędzie się 1 lipca.