W wyniku rosyjskich ataków Ukraińcy będą jeszcze rzadziej mieć prąd

Państwowy koncern energetyczny Ukrenerho ogłosił wydłużenie harmonogramów wyłączeń i zaostrzenie ograniczeń w poborze energii elektrycznej dla obywateli kraju. Wynika to z nieustających rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie.

Charków pozbawiony prądu w wyniku ostrzału lokalnej elektrowni przez wojska rosyjskie. Ukraina, 11 września 2022 r.
Zdj: Leo Correa/AP/East News

W swoich oficjalnych źródłach Ukrenerho poinformowało o wydłużeniu okresu obowiązywania ograniczeń w poborze energii elektrycznej. Wszystkie oddziały regionalne spółki będą działać według godzinowych harmonogramów przerw w dostawie prądu w godzinach 11:00 – 23:00.

Według ekspertów ds. energetyki przyczyną tego jest „trudna sytuacja w systemie energetycznym po zmasowanych rosyjskich atakach na obiekty energetyczne”. Jednocześnie zasilanie obiektów infrastruktury krytycznej będzie w dalszym ciągu realizowane bez ograniczeń – przerwy w dostawie prądu dotkną wyłącznie użytkowników indywidualnych.

Ostatni zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej miał miejsce w nocy 22 czerwca. To już ósmy w tym roku kombinowany atak rakiet i dronów na ukraińskie obiekty energetyczne. W rezultacie uszkodzone zostały obiekty Ukrenerho w obwodach zaporoskim i lwowskim.

Wiadomości
Ukraina: co najmniej siedmioro cywilów zginęło w rosyjskich atakach ostatniej doby
2024.06.22 10:53

Eksperci ds. energetyki sugerują, że najtrudniejsza sytuacja w ukraińskim systemie energetycznym nadejdzie w połowie lata 2024 roku. Na tym etapie w wielu uszkodzonych obiektach nadal będą prowadzone prace remontowe, a prawdopodobne upały spowodują znaczny wzrost zużycia energii.

W sumie – według Financial Times – od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę w wyniku rosyjskiego ostrzału całkowita produkcja energii elektrycznej na Ukrainie spadła o ponad połowę – z 55 do niecałych 20 gigawatów. Tylko wiosną 2024 roku Ukraina straciła 9,2 gigawatów mocy.

Każdy nowy cios w infrastrukturę energetyczną zwiększa prawdopodobieństwo długotrwałych przerw w dostawie prądu w okresie jesienno-zimowym. Ukraińskie Ministerstwo Energetyki zauważa, że bardzo trudno będzie ich uniknąć.