Галоўныя прэтэндэнты на Оскар-2020. Больш за ўсё намінацыяў у «Джокера»

Амерыканская кінаакадэмія аб’явіла намінантаў прэміі «Оскар-2020», якая пройдзе 9 лютага ў Лос-Анджэлесе.

Большае за ўсё намінацыяў у «Джокера» – 11, на адну менш у «Ірландца», «Аднойчы… у Галівудзе» і «1917».

Стрымінгавы сэрвіс «Netflix» патрапіў у намінацыі больш за 20 разоў, за карціны «Ірландзец», «Два Папы», «Шлюбная гісторыя» і «Да зорак».

У верасні 2019 года стала вядома, што карціну «Дэбют» Анастасіі Мірашнічэнкі вылучылі ад Беларусі на «Оскар». На жаль, у спісах намінантаў яе няма.

https://belsat.eu/news/retsenziya-na-stuzhku-dzhoker/

Найлепшы фільм

  • «Форд супраць Феррары»;
  • «Ірландзец»;
  • «Трусік Джоджо»;
  • «Джокер»;
  • «Маленькія жанчыны»;
  • «Шлюбная гісторыя»;
  • «1917»;
  • «Аднойчы… у Галівудзе»;
  • «Паразіты».

https://belsat.eu/news/5-belaruskih-filmau-yakiya-ne-soramna-paraits-gledacham/

Найлепшы рэжысёр

  • Марцін Скарсэзэ — «Ірландзец»;
  • Тод Філіпс — «Джокер»;
  • Сэм Мэндэс — «1917»;
  • Кўэнтын Тарантына — «Аднойчы… у Галівудзе»;
  • Понґ Чун Хо — «Паразіты».

Найлепшы актор

  • Антоньё Бандэрас — «Боль і слава»;
  • Леанарда ДыКапрыё — «Аднойчы… у Галівудзе»;
  • Адам Драйвер — «Шлюбная гісторыя»;
  • Хуакін Фінікс — «Джокер»;
  • Джонатан Прайс — «Два Папы».

https://belsat.eu/news/bred-pit-u-kosmase-najlepshaya-rolya-aktora/

Найлепшая акторка

  • Сінція Эрыва — «Гэрыэт»;
  • Скарлет Ёгансан — «Шлюбная гісторыя»;
  • Сірша Ронан — «Маленькія жанчыны»;
  • Шарліз Тэрон — «Скандал»;
  • Рэнэ Зэлўэґер — «Джудзі».

Найлепшы актор другога плана

  • Том Хэнкс — «Выдатны дзень па суседстве»;
  • Энтані Хопкінс — «Два Папы»;
  • Аль Пачына — «Ірландзец»;
  • Джоў Пешы — «Ірландзец»;
  • Брэд Піт — «Аднойчы… у Галівудзе».

Найлепшая акторка другога плана

  • Кэці Бэйтс — «Справа Рычард Джуэла»;
  • Лора Дэрн — «Шлюбная гісторыя»;
  • Скарлет Ёгансан— «Трусік Джоджо»;
  • Флорэнс Пью — «Маленькія жанчыны»;
  • Марга Робі — «Скандал».

Найлепшы адаптаваны сцэнар

  • Стывен Зіліан — «Ірландзец»;
  • Тайка Вайціці— «Кролик Джоджо»;
  • Тод Філіпс и Скотт Сільвер — «Джокер»;
  • Грэта Гервіг — «Маленькія жанчыны»;
  • Энтані МакКартен — «Два Папы».

Найлепшы арыгінальны сцэнар

  • Раян Джонсан — «Дастаць нажы»;
  • Ноа Баумбак — «Шлюбная гісторыя»;
  • Сэм Мэндэс и Крысці Ўілсан-Кэйрнс — «1917»;
  • Кўэнтын Тарантына — «Аднойчы… у Галівудзе»;

  • Понґ Чун Хо — «Паразіты».

https://belsat.eu/news/pik-kar-ery-dzhejmza-mengolda-retsenziya-na-film-ford-suprats-ferary/

Найлепшы кароткаметражны анімацыйны фільм

  • «Дачка»;
  • «Хэір лав»;
  • «Кітбул»;
  • «Мемарабл»;
  • «Сястра».

Найлепшы кароткаметражны фільм

  • «Братэрства»;
  • «Футбольны клуб «Нафта»»;
  • «Суседскае вакно»;
  • «Сарыя»;
  • «Сястра».

Найлепшы кароткаметражны дакументальны фільм

  • «У адсутнасць»;
  • «Жыццё захоплівае мяне»;
  • «Ідзі, бяжы, ча-ча»;
  • «Навучыцца катацца на скейтбордзе ў зоне баявых дзеянняў (калі ты дзяўчынка)»;
  • «Супермэн з Сэнт-Луіса».

Найлепшы аператар

  • Радрыго Прыета — «Ірландзец»;
  • Лоуренс Шэр — «Джокер»;
  • Джарын Блашке — «Маяк»;
  • Роджер Дsкенз — «1917»;
  • Роберт Рычардсан — «Аднойчы… у Галівудзе».

https://belsat.eu/news/bitva-ekstrasensau-pra-ekranizatsyyu-ramana-styvena-kinga-doktar-son/

Найлепшы фільм на замежнай мове

  • «Цела Хрыстова» (Польшча);
  • «Краіна мёду» (Паўночная Македония);
  • «Адрынутыя» (Францыя);
  • «Боль і слава» (Іспанія);
  • «Паразіты» (Паўднёвая Карэя).

Найлепшы анімацыйны фільм

  • «Як прыручыць дракона»;
  • «Я згубіў сваё цела»;
  • «Клаус»;
  • «Missing Link»;
  • «Гісторыя цацак 4».

Найлепшы дакументальны фільм

  • «Амерыканская фабрыка»;
  • «Пячора»;
  • «На скраі дэмакратыі»;
  • «Для Самы»;
  • «Краіна меду».

ЮВ/МВ belsat.eu

Hавiны