Białoruska ciężarówka na podium Dakaru

Załogi i wsparcie techniczne białoruskich MAZów na mecie Rajdu Dakar 2020.
Zdj. MAZ Sportauto

Siarhiej Wiazowicz potwierdził swoją pozycję jednego z najlepszych kierowców ciężarówek na świecie. Załoga MAZ Sportauto zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej kończącego się dziś w Arabii Saudyjskiej Rajdu Dakar.

Jako pierwsza na metę ostatniego etapu z czasem 01 godz. 28 min. 41 sek. dotarł KAMAZ Andrieja Karginowa. Rosjanin potwierdził tym samym zwycięstwo w rajdzie. Prawie 8 tysięcy kilometrów saudyjskich bezdroży pokonał w 46 godz. 33 min. 36 sek.

MAZ Alaksieja Wisznieuskiego na saudyjskiej pustyni.

Dwie minuty i sekundę dłużej jechał dziś MAZ Białorusina Alaksieja Wisznieuskiego. Ostatecznie zajął on ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej z czasem 51 godz. 58 min. 06 sek.

Kolos Alaksandra Wasilewskiego w skoku.

Tylko trzy minuty i pół minuty za liderem na mecie zameldował się dziś MAZ Alaksandra Wasileuskiego. Białorusin zajął dziś siódme miejsce i przesunął się na dwónastą pozycję w generalce z czasem 53 godz. 26 min. 24 sek.

W tym roku Siarhiej Wiazowicz jechał nowym typem ciężarówki.

Najlepszej z białoruskich załóg poszło dziś najgorzej. Siarhiej Wiazowicz dojechał na metę dopiero jako siedemnasty. Jednak łączny czas 48 godz. 38 min. 18 sek. zapewnił mu trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W 2018 roku jego załoga zajęła drugie miejsce.

Rajd Dakar

Białorusini mogą wygrać Dakar. Uda się????

Opublikowany przez Biełsat po polsku Wtorek, 14 stycznia 2020

W klasyfikacji generalnej ciężarówek Polacy zajęli szóste (pilot Iveco Dariusz Rodewald), dziewiąte (pilot Tatry Szymon Gospodarczyk) i osiemnaste miejsce (kierujący Tatrą Robert Szustkowski).

Najlepsi z Polaków w zakończonej dziś tegorocznej edycji Rajdu Dakar byli Rafał Sonik, który zajął trzecie miejsce na quadzie, oraz piąty w tej samej kategorii Kamil Wiśniewski. Kłopoty techniczne pozbawiły kilku innych szans na wysokie lokaty. Sonik kilka razy kończył etapy w Arabii Saudyjskiej na podium i w klasyfikacji generalnej stracił niewiele ponad godzinę do zwycięzcy – Chilijczyka Ignacio Casalego. Wiśniewski był wolniejszy od triumfatora o ponad cztery i pół godziny. Z kolei Arkadiusz Lindner, który wygrał ostatni etap, został sklasyfikowany na 12. pozycji.

Na etapach w pierwszej dziesiątce często był Jakub Przygoński z pilotem Timo Gottschalkiem. Polsko-niemiecki duet poniósł jednak ogromne straty na początku imprezy z powodu problemów technicznych. Krzysztof Jarmuż był 44. wśród motocyklistów.

Była to 42. edycja legandarnej imprezy. Pierwszy raz w historii Rajd Dakar został rozegrany w Azji, na bezdrożach Arabii Saudyjskiej. gdzie przeniesiono go z Ameryki Południowej. Pierwotnie był to Rajd Paryż-Dakar, jednak ze względu na działania wojenne, organizatorzy musieli zrezygnować z tras w Afryce.