61. dzień głodówki Ołeha Sencowa: jego matka prosi Putina o ułaskawienie syna


Ludmiła Sencowa prosi rosyjskiego prezydenta o okazanie łaski synowi skazanemu na 20 lat więzienia za rzekomy udział w ukraińskiej organizacji terrorystycznej na Krymie.

Oficjalną prośbę o łaskę opublikowało na swojej stronie radio Echo Moskwy.

– Wszystkie matki kochają swoje dzieci, chcą dla nich wolności i szczęścia. Ciężko mi przesądzać o stopniu winy swojego syna, jednak znam go jako pokojowego obywatela i entuzjastę swojego zawodu – reżyserii filmowej. Nie będę Pana przekonywać w niewinności Ołeha, choć sama w nią wierzę. On już odsiedział cztery lata w więzieniu. Czekają na niego dzieci, najmłodszy syn cierpi na autyzm. Im jest ciężko bez niego. Oni nigdy nie będą szczęśliwi bez ojca – napisała matka głodującego.

Ludmiła Sencowa prosi Władimira Putina, by nie niszczyć życia jej syna i jego bliskich. Sam uwięziony dotychczas odmawiał napisania prośby o łaskę do rosyjskiego prezydenta, bo uważa się na niesłusznie skazanego.

Czytajcie więcej:

„Krymscy terroryści”

Ukraiński reżyser przebywa w Autonomicznym Okręgu Jamalsko-Nienieckim w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Znajduje się ona w mieście Labytnangi położonym za kołem podbiegunowym. Głodujący domaga się wypuszczenia 74 Ukraińców skazanych przez rosyjskie sądy po aneksji Krymu. Chodzi głównie o mieszkańców Krymu, w tym krymskich Tatarów skazanych w pokazowych procesach za najrozmaitsze przestępstwa – terroryzm, przechowywanie broni, rozniecanie niepokojów społecznych itp.

Sencow i ukraińskie władze podkreślają, że procesy sfingowano – a prawdziwym powodem była proukraińska działalność i opór wobec okupacji półwyspu.

Rosjanin z przymusu

Sam reżyser został skazany za stworzenie organizacji terrorystycznej i podpalenie siedzib prorosyjskich organizacji na Krymie oraz próbę wysadzenia pomnika Lenina. Jedynym dowodem w sprawie były jednak zeznania dwóch innych oskarżonych, którzy przyznali, że zostały na nich wymuszone siłą. Skazany nie może liczyć na wymianę go za rosyjskich wojskowych, którzy trafili do niewoli w Donbasie, bo automatycznie przyznano mu rosyjskie obywatelstwo.

Urodzony w Symferopolu w 1975 r. Ołeh Sencow do aneksji Krymu był reżyserem, którego film „Gamer” odnosił sukcesy na międzynarodowych festiwalach. W czasie ukraińskich protestów w 2014 r. był aktywistą krymskiego Automajdanu – czyli ruchu grupującego kierowców, protestujących przeciwko rządom Wiktora Janukowicza. Zaraz po aneksji Krymu przez Rosję Sencow został aresztowany przez FSB, oskarżony o terroryzm i skazany w pokazowym procesie na 20 lat ciężkiej kolonii karnej.

W jego obronie stawały sławy światowego kina takie jak: Andrzej Wajda, Cate Blanchett, John Depp, Aki Kaurismäki, Jim Wenders, a także rosyjscy filmowcy Aleksander Sokurow, Andriej Zwiagińcew czy nawet zbliżony do Kremla Nikita Michałkow.

jb belsat.eu

Aktualności