Mistrzostwa Europy w Berlinie – Białoruś ma 3 „złota”

Ogółem białoruscy lekkoatleci zdobyli 7 złotych krążków i zajęli 7. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Trzy medale złote, jeden srebrny i trzy brązowe – takie trofea przywieźli sportowcy z Białorusi z ME w Lekkiej Atletyce. Pierwszy „brąz” zdobył chodziarz Dzmitryj Dziubin, który pokonał dystans 50 km w czasie 3:47:59. Trzecie miejsce w swojej konkurencji wywalczyła też kulomiotka Alena Dubickaja. W finale miejsce na podium dał jej rzut na 18,81 m. Trzecim brązowym medalistą został dziesięcioboista Wital Żuk. Wynik 8290 pkt., z którym ukończył konkurencję, to jego rekord życiowy.

Wital Żuk.
Zdj. Reuters/Kai Pfaffenbach

„Srebro” zdobył skoczek wzwyż Maksim Niedasiekau, który pokonał wysokość 2,33 m., również bijąc „życiówkę”.

Elwira Herman zwyciężyła w biegu na 100 m z przeszkodami, osiągając w finale 12,67 s.

Elwira Herman.

A Wolha Mazuronak w szczególnych okolicznościach wygrała maraton – mimo krwotoku z nosa, którego nie mogła opanować przez 10 km. Wraz koleżankami – Maryną Damancewicz, Anastasiją Iwanową i Niną Sawiną zdobyły też złoto w klasyfikacji drużynowej.