Paraolimpijczycy z Białorusi zdobyli pierwsze medale

Niepełnosprawni reprezentanci Białorusi zajmują w Pjongczangu wysoką pozycję w klasyfikacji medalowej.

Złoty medal zdobyła dla swojej ojczyzny narciarka Swiatłana Sachanienka w Nowopołocka. Zwyciężyła w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym w kategorii B2 – dla sportowców z zaburzeniami wzroku. Na mecie Białorusinka miała wynik 49 minut 11 sekund i 7 setnych. Jest to drugi medal zawodniczki podczas tegorocznych igrzysk – wcześniej wywalczyła brąz w biathlonie, będąc trzecią w sprincie na 6 kilometrów.

Srebro dla Białorusi zdobył Juryj Hołub. Sportowiec startował w biegu narciarskim na dystansie 20 kilometrów w kategorii B3 – dla zawodników z zaburzeniami wzroku. Także dla niego jest to drugi medal podczas Paraolimpiady w Pjongczangu. Wcześniej wywalczył srebrny krążek w biathlonie, będąc drugim na mecie sprintu na 7,5 kilometra.

Od początku igrzysk białoruscy paraolimpijczycy zdobyli łącznie 6 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe. Dzięki temu Białoruś zajmuje 9. miejsce w klasyfikacji medalowej.