„Białoruskie Dyktando” w Białymstoku – pod patronatem Biełsatu


"Białoruskie Dyktando" w Białymstoku. Zdj. zespolszkol.narew.gmina.pl

Ta z roku na rok popularniejsza impreza edukacyjna jest organizowana z okazji obchodzonego 21 lutego Dnia Języka Ojczystego. W najbliższy czwartek „Biełaruskaja Dyktouka” odbędzie się już po raz siódmy.

Pomysł na wspólne pisanie dyktanda w języku białoruskim zrodził się w białostockim Zespole Szkół Niepublicznych świętych Cyryla i Metodego. I jest konsekwentnie realizowany już od 2013 roku. To nie przypadek – dzieci uczą się tam trzech języków wschodniosłowiańskich już od 1. klasy: rosyjskiego jako jednego z obcych, a białoruskiego i ukraińskiego jako języków mniejszości narodowych.

– „Białoruskie Dyktando” jest rokrocznie organizowane w naszej szkole i cieszy się dużą popularnością zarówno wśród uczniów, jak i w całym środowisku białoruskim na Białostocczyźnie – podkreśla Lena Ławniczuk, dyrektor szkoły.

Dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego Lena Ławniczuk podczas „Białoruskiego Dyktanda”. Zdj. szkolacim.szkolnastrona.pl

W 2013 roku dyktando napisało zaledwie kilkoro dzieci. Ale już od kilku lat regularnie bierze w nim udział nie mniej niż 50 osób.

– Z roku na rok „Dyktouka” się zmienia i rozwija – potwierdza Joanna Marko, nauczycielka języka białoruskiego ze szkoły św. św. Cyryla i Metodego. – Dyktando w naszej szkole będziemy pisać już siódmy raz. Pierwszy raz zmieściliśmy się w jednej sali.

Obecnie to już raczej niemożliwe: w „Dyktouce” biorą też już tradycyjnie udział uczniowie z zaprzyjaźnionego gimnazjum nr 7 w Białymstoku oraz ze szkoły w Narwi. Warto się starać: ci, którzy poradzą sobie z zadaniem najlepiej, otrzymują nagrody i dyplomy.

– Oczywiście dyktando pomaga uczniom lepiej poznać pisownię białoruską – zauważa nauczycielka. – Dzieci, które na lekcjach za dyktandami szczególnie nie przepadają, tu akurat solidnie się przygotowują, żeby dobrze je napisać.

Ale piszą je również nauczyciele, zaproszeni goście, dziennikarze oraz politycy i działacze białoruskiej mniejszości z Podlasia. A sama inicjatywa wyszła już daleko poza Białystok:

– Dyktando przez wiele lat pisała tylko nasza szkoła, a teraz ideę przejmują też inne: „Dyktouka” jest już także organizowana w Bielsku Podlaskim – przypomina p. Joanna.

Joanna Marko (druga z prawej), nauczycielka jęz. białoruskiego w Zespołu Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego podczas „Białoruskiego Dyktanda”. Zdj. szkolacim.szkolnastrona.pl

Historii całego przedsięwzięcia nikt nie zna tak dokładnie jak ona. W końcu nie tylko od samego początku jest niestrudzoną organizatorką dyktanda, ale też to właśnie ona wymyśliła je siedem lat temu… Chociaż, jak skromnie dodaje, nie do końca sama:

– Usłyszałam, że na Białorusi będą pisać dyktando z okazji Dnia Języka Ojczystego. Pomyślałam że fajnie by było u nas spróbować. I bardzo szybko się zorganizowaliśmy i napisaliśmy. Kolejny rok był już dużo wcześniej przygotowywany, a teraz dyktando jest wpisane w kalendarz szkolny jako wydarzenie stałe.

Jak podkreślają organizatorzy, głównym sukcesem jest to, że Dzień Języka Ojczystego w szkole jest dniem białoruskim. A to służy podkreśleniu i zamocowaniu szacunku do swoich korzeni i pochodzenia. Organizowane tego dnia dyktando pokazuje też, że pomimo trudnej sytuacji języka białoruskiego, są ludzie, dla których jest on ważny.

– Biorę udział w „Dyktouce” od jej pierwszej edycji – mówi absolwentka szkoły św. św. Cyryla i Metodego Klaudia Golińska. – Uważam dyktando za wyjątkową formę poznawania wielokulturowości Podlasia oraz integracji z przedstawicielami mniejszości białoruskiej. Jest ono tematyczne, przez co, pisząc je, można poznać historię Białorusinów z naszych terenów i zgłębiać tę tematykę.

Była uczennica pani Joanny w ubiegłorocznym dyktandzie zajęła 1. miejsce.

Klaudia Golińska, zdobywczyni I miejsca w ubiegłorocznej edycji „Białoruskiego Dyktanda”. Zdj. racyja.com

Ale „Dyktouka” pomaga poznawać lepiej nie tylko historię regionu. W 2017 roku poświęcono ją Franciszkowi Skarynie i 500-leciu białoruskiego druku, a w 2018 – 100. rocznicy proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej.

Dzień Języka Ojczystego i Białoruskie Dyktando 2019 w Białymstoku – już w czwartek 21 lutego! Początek o 12.00 w Zespole Szkół Niepublicznych św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku (ul. Waryńskiego 30).

Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Biełsatu.

Kampania Biełsatu szansą na równouprawnienie języka białoruskiego

cez/belsat.eu

Zobacz też
Komentarze