Zatrzymano dyrektorkę Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej w Brześciu

Anna Paniszewa wracała dziś na Białoruś z Polski.

Dyrektorka Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu jechała z Polski autobusem, który miał przybyć do Brześcia o 13:20 (11:20 czasu warszawskiego). Nagle urwał się z nią kontakt, a numer jej telefonu jest obecnie nieosiągalny. Tymczasem w kanale państwowej telewizji białoruskiej w komunikatorze Telegram zjawiło się nagranie zatrzymanej Paniszewej, która w kajdankach na rękach domaga się spotkania z prokuratorem.

Zdj. Anna Paniszewa/Facebook

Wczoraj w Brześciu zatrzymano jednego z założycieli szkoły . Jak poinformowała tamtejsza prokuratura – „w ramach sprawy karnej dotyczącej heroizacji przestępców wojennych”. Sprawę tę wszczęto w związku ze spotkaniem, które 28 lutego odbyło się w tym mieście z udziałem lokalnych organizacji polskich. Działacze i harcerze razem z polskim konsulem Jerzym Timofiejukiem upamiętnili Dzień Żołnierzy Wyklętych, co stało się powodem do oskarżenia ich o gloryfikację działalności Romualda Rajsa „Burego”.

Brześć: postępowanie karne w sprawie uroczystości z udziałem polskiego konsula

Również wczoraj, w przeddzień swojego zatrzymania, Anna Paniszewa opublikowała w Facebooku rosyjskojęzyczne oświadczenie na temat postępowania wszczętego przeciwko polskim działaczom. Oskarżenia uznała za „wymyślone” i stwierdziła, że ich celem jest likwidacja „Szkoły Polskiej”.

– Podczas delegacji dowiedziałam się, że nasza szkoła, jak się okazuje, prowadzi – trudno to nawet powiedzieć – faktycznie nieludzką propagandę. Propagandę wrogości społecznej, propagandę wrogości religijnej – mówiła na nagraniu. – W głowie mi się nie mieści, jak można było użyć wobec naszej szkoły takich słów. Tym niemniej sprawę wszczęto na podstawie kodeksu karnego, według art. 130. Nie jestem prawniczką, ale wydaje mi się, że to naprawdę jest jakieś nieporozumienie, a może jakaś zła wola…

Brześć: milicja weszła do Harcerskiej Szkoły Polskiej

Polska Harcerska Szkoła Społeczna w Brześciu działa od września 2015 r. Założycielka szkoły Anna Paniszewa jest koordynatorem Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Szkoła posiada filie w Iwacewiczach i Kobryniu, a w roku szkolnym 2019/20 uczęszczało 404 do niej uczniów w wieku.

– Głównym celem istnienia szkoły jest chrześcijańskie wychowanie młodzieży w szkole, która poprzez zaangażowanie społeczne uczniów i rodziców, a także dzięki zjednoczeniu dzieci i młodzieży w drużynach harcerskich krzewi polskość w Brześciu, opiekuje się miejscami polskiej pamięci narodowej, propaguje kulturę polską w Brześciu i obwodzie brzeskim – czytamy na stronie internetowej Forum.

Następni białoruscy konsulowie opuszczą Polskę. MSZ reaguje na „kolejny nieprzyjazny Polsce gest” ze strony Białorusi

mhm, cez/belsat.eu

Wiadomości