Szczyt w Mińsku: Ukraina i Rosja będą rozmawiać nt. kontroli granicy


Konsultować się w tej sprawie będą rosyjskie i ukraińskie służby graniczne, a także sztaby generalne obydwu krajów.

„Zgodziliśmy się, że konsultacje pomiędzy służbami granicznymi rozpoczną się natychmiast w celu wypełnienia tego warunku (ustanowienia kontroli na granicy rosyjsko-ukraińskiej)” – powiedział Poroszenko dziennikarzom po zakończeniu swojej wizyty w Mińsku.

Poroszenko stwierdził również, że Ukraina domaga się natychmiastowego uwolnienia zakładników i zapobieżeniu nielegalnych dostaw broni i sprzętu wojskowego. Również Zachód oskarża Rosję o dostarczanie broni separatystom z Doniecka, jednak Moskwa mimo ewidentnych dowodów zaprzecza tym zarzutom.

Strony ustaliły również w Mińsku, że grupa kontaktowa zintensyfikuje swoje działania na rzecz uregulowana sytuacji w Donbasie przy współudziale OBWE.

„Zostanie wypracowany szczegółowy plan działania na rzecz ustanowienia pokoju. Konsultacje prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w ramach grupy trójstronnej grupy kontaktowej (Ukraina, Rosja, OBWE) w celu ustanowienia zawieszenia broni nadzorowanego przez OBWE” – powiedział Poroszenko, którego zdaniem, zawieszenie broni powinno być wypełniane przez obydwie strony.

Jb/Biełsat/Interfax Ukraina

www.belsat.eu/pl

Глядзі таксама
Каментары