Dziś w Białymstoku pierwszy spacer śladami kultury białoruskiej


Spacery po miejscach związanych z historią mniejszości białoruskiej w Białymstoku oraz specjalna mapa – złożą się na projekt “Białoruskie ślady w Białymstoku”, realizowany przez Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej “Szczyty”.

W Podlaskiem są największe w kraju skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu i liczne mniejszości narodowe, m.in. białoruska. Sam Białystok ma wielokulturową historię; przed II wojną światową żyli tam Żydzi, Niemcy, Białorusini i Rosjanie.

W mieście wytyczono szlaki turystyczne – m.in. dziedzictwa żydowskiego, esperanta i wielu kultur, a także szlak białostockich świątyń różnych wyznań. Historię mniejszości białoruskiej w Białymstoku chcą także przybliżyć działacze Związku na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej “Szczyty”, poprzez projekt “Białoruskie ślady w Białymstoku”.

Jak powiedział PAP Łukasz Leoniuk ze “Szczytów”, inspiracją do projektu była stworzona przez dziennikarza Alaksieja Trubkina internetowa mapa po miejscach związanych z mniejszością białoruską, dostępna jedynie w języku białoruskim. Na projekt złoży się nie tylko drukowana wersja mapy, która ukaże się we wrześniu, ale także historyczne spacery po mieście; pierwszy odbędzie się w sobotę po południu.

Będzie on prowadził przez ok. 20 najważniejszych punktów związanych z historią, kulturą, edukacją i polityczną działalnością środowiska białoruskiego. Na szlaku spaceru jest m.in. dom, w którym mieszkał i pracował jeden z najwybitniejszych kompozytorów białoruskich – Jan Tarasiewicz, skwer im. Tamary Sołoniewicz, który jest okazją do opowiedzenia o reżyserce i scenarzystce filmowej białoruskiego pochodzenia, czy też plac Stanisława Moniuszki, który urodził się w Ubielu koło Mińska.

Szlak przypominana też historię budynków, które już nie istnieją, a były ważne dla mniejszości białoruskiej, jak np. nieistniejący już gmach, w którym w okresie międzywojennym działał białoruski teatr.

Wszystkie te miejsca znajdą się na specjalnej mapie, do której rysunki tworzy artystka Paulina Gajda. Mapa, która ukaże się w nakładzie 1 tys. egzemplarzy w trzech językach: polskim, białoruskim i angielskim, będzie udostępniona w punktach informacji turystycznej w Białymstoku.

Leoniuk powiedział, że projekt ma przybliżyć historię mniejszości białoruskiej białostoczanom oraz turystom, także tym z Białorusi, którzy przyjeżdżają na weekend do miasta.

Projekt “Białoruskie ślady w Białymstoku” otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. mieszkańców Podlasia.

pj/belsat.eu za PAP

Aktualności