Jezioro Aralskie okazało się 4 razy bardziej słone od Wszechoceanu


Niepokojącego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Nazarbajewa w Kazachstanie.

Jezioro Aralskie do lat 60. XX wieku było czwartym największym jeziorem na Ziemi. Po realizacji bolszewickiego planu przekierowania wód Syr-darii i Amu-darii do nawadniania pól bawełny w Uzbekistanie, zbiornik zaczął wysychać. Obecnie składa się z głębszego Jeziora Północnoaralskiego i okresowo zanikającego Południowoaralskiego. Zmiana sytuacji hydrologicznej wpłynęła też na klimat, gospodarkę, demografię i politykę regionu. Trwające od stu lat niszczenie Aralu jest uważane za jedną z największych katastrof ekologicznych w historii ludzkości.

Członkowie ekspedycji Aral-2018 od 10 do 29 maja badali Północne i Południowe Jeziora Aralskie. Naukowcy z narodowego towarzystwa geograficznego QazaqGeography oraz Uniwersytetu Nazarbajewa (obecnego prezydenta Kazachstanu) badali zasolenie, zanieczyszczenie oraz obecność fauny i flory w zbiornikach, starając się ustalić możliwe formy ochrony i drogi rozwoju turystyki.

– Wstępne dane uczonych mówią o tym, że zasolenie Jeziora Aralskiego waha się od 3,5 prom. do 130 prom. Przy tym zasolenie Północnego Jeziora Aralskiego jest w niektórych miejscach prawie dziesięć razy mniejsze, niż Południowego Jeziora Aralskiego. Tak, 130 prom. zanotowane w Aralu Południowym to cztery razy więcej od średniego zasolenia Wszechoceanu.

Zasolenie Oceanu Światowego, czyli wszystkich wody morskich na Ziemi wynosi średnio 35 prom. Dla porównania zasolenie Bałtyku wynosi ok. 7 prom., a najbardziej słonym zbiornikiem wodnym jest Morze Martwe – jezioro o zasoleniu 231 prom.

Ekspedycja Aral-2018 jest drugim z kolei takim przedsięwzięciem QazaqGeography.

– Początkowo badacze obserwowali spadek zasolenia względem danych z 2016 roku, co pozwalało przypuszczać, że sytuacja ekologiczna w Północnym Aralu się poprawia – powiedział kierownik wyprawy.

Naukowcy pojadą po nowe próbki jeszcze w tym roku. Będą badać zasolenie, natlenienie i zanieczyszczenie, jak też obecność mikroorganizmów w wodach zbiornika.

Ekspedycja przemierzyła prawie 7 tysięcy kilometrów dróg i bezdroży Kazachstanu i Kirgistanu.

pj/belsat.eu wg inform.kz

Aktualności