Wi-Fi na Wielkim Stepie. Szkoły w Kazachstanie dostaną Internet


To półpustynne państwo wkracza w dobę cyfryzacji, a przykład dadzą najmłodsi. Minister edukacji i nauki poinformował wczoraj o rozpoczęciu informatyzacji szkół Kazachstanu.

– W miarę rozprzestrzeniania się dostępu do szerokopasmowego Internetu i Wi-Fi, chcielibyśmy włączyć do tej sprawy wszystkie akimaty [władze lokalne – przyp. red.]. Do początku nowego roku szkolnego prosimy o zapewnienie w 100 proc. dostępu do szerokopasmowego Internetu i wprowadzenie Wi-Fi w szkołach – powiedział minister Erłan Sagadijew podczas posiedzenia rządu.

To nie koniec cyfrowej rewolucji w kazachskim szkolnictwie. Według ministra, zostanie także opracowany Ujednolicony System Informatyczny Nauki Kazachstanu.

– To jeden z głównych kierunków w ramach cyfryzacji systemu wykształcenia i nauki, nad którym będziemy w tym roku pracować – dodał minister.

Zadanie może nie być proste, gdyż zgodnie z danymi z 2012 roku, w Kazachstanie 95,4 proc. szkół podstawowych i 70,6 proc. średnich działa na terenach wiejskich. Zaś około połowa ludności mieszka w wielkich miastach z postawionymi z rozmachem Astaną i Ałmaty na czele.

Edukacja nie jest jedynym obszarem, w którym Kazachstan stawia na nowoczesne technologie. Środkowoazjatyckie państwo dąży do cyfryzacji administracji. Minister informacji i komunikacji Dauren Abajew informował wcześniej, że do końca roku w Kazachstanie powstanie ponad 1,5 tysiąca produktów informatycznych, które dotrą do 10 milionów odbiorców (z niespełna 18 milionów mieszkańców). Władze chwalą się także stworzeniem algorytmu współpracy organów państwowych w sferze cyfryzacji.

W ubiegłym roku kazachskie dzieci rozpoczęły inną wielką reformę – zmianę alfabetu z cyrylickiego na łaciński.

Ma zostać ona przeprowadzona do 2025 roku, a już od 2021 Kazachowie będą się posługiwać dokumentami w nowym systemie zapisu.

Środkowoazjatycki Kazachstan nie jest przy tym państwem demokratycznym, a krajem autorytarnym – republiką prezydencką z systemem partii dominującej. Najważniejszą osobą w państwie jest od 1991 roku Nursułtan Nazarbajew, który dzięki zmianom w konstytucji może być wybierany na to stanowisko dowolną liczbę razy.

PJ/belsat.eu za inform.kz

Aktualności