Łukaszenka chce zwiększenia roli swoich „królewszczyzn”


Zarząd Spraw Prezydenta kieruje setkami zakładów i gospodarstw rolnych. Od teraz jego rola w białoruskiej gospodarce ma być jeszcze większa. Takie polecenie przywódca Białorusi przekazał dziś zarządcy swojego majątku Wiktarowi Szejmanowi.

– Trzeba do tego dążyć. A rolę Zarządu Dóbr trzeba podnieść. To główne zadanie – powiedział Łukaszenka.

Jak informuje służba prasowa prezydenta, podczas spotkania omówiono wyniki prac Zarządu Spraw Prezydenta i jego przedsiębiorstw w 2017 roku oraz ich dalsze perspektywy. Urzędnicy podkreślają, że przedsiębiorstwa podporządkowane Zarządowi wykazały się dobrą dynamiką, podwyższyły rentowność w segmentach rolnym i przemysłowym. Eksport towarów i usług prezydenckiego majątku wzrósł o 21,4 proc w porównaniu z 2016 rokiem. Saldo handlu zagranicznego wzrosło o 24 proc.

Szejman zaprezentował Łukaszence plany rozwoju jego dóbr. Obecnie opracowywana jest kwestia rozwoju prezydenckich zakładów farmaceutycznych. Odpowiednie rozmowy toczone są z Indiami i Kazachstanem. Łukaszenkowi finansiści myślą też nad stworzeniem zakładu loterii elektronicznych.

Łukaszenka i Szejman podczas spotkania 8 lutego 2018

Szejman poinformował także Łukaszenkę o reformie holdingu rolnego podporządkowanego Zarządowi. Planuje on stworzyć sieć logistyczną, dostarczającą do rosyjskich regionów produkty mleczne i mięsne.

Zarząd Spraw Prezydenta kontroluje wielką ilość podmiotów gospodarczych: parki narodowe, rezerwaty, hotele i kompleksy wypoczynkowe (w tym na Krymie, państwach bałtyckich i na Kaukazie), obiekty rozrywkowe i kulturalne, przedsiębiorstwa transportowe i przemysłowe, gospodarstwa rolne. Dobra prezydenta tworzy ponad 400 nieruchomości i ponad 100 przedsiębiorstw. Zarząd jest bezpośrednio podporządkowany Łukaszence.

Przewodniczącym Zarządu Spraw Prezydenta od 2013 roku jest Wiktar Szejman – jedna z najbardziej znanych i skandalicznych osób w otoczeniu Łukaszenki. Był ona wcześniej przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa, prokuratorem generalnym i szefem Administracji Prezydenta.

Obrońcy praw człowieka uważają, że Szejman jest związany z porwaniem i zabójstwem w 1999 roku przeciwników politycznych Łukaszenki – Juryja Zacharenki, Wiktara Hańczara, Anatola Krasouskiego i Dzmitra Zawadskiego. W 2004 roku o Szejmanie i „szwadronie śmierci” mówił specjalny raport deputowanego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Chrystasa Purgydysa, który prowadził własne śledztwo. W 2006 roku państwa zachodnie wprowadziły przeciwko Szejmanowi sankcje – on i czterech innych podejrzanych w sprawie jest objętych sankcjami do dziś.

ІІ, PJ, belsat.eu

Aktualności