W Mińsku zatrzymano dwóch „worów w zakonie”


Mafijnych przywódców białoruskie służby ujęły na stołecznym lotnisku.

Funkcjonariusze Wydziału Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją MSW zatrzymali na lotnisku Mińsk obywateli Gruzji. 17 stycznia ujęty został Giela Kardawa, zaś 18 stycznia Suliko Szarikadze.

Strona MSW podaje, że 43-letni Giela Kardawa próbował przekroczyć granicę za pomocą paszportu innego człowieka. Podczas przesłuchania potwierdził swój kryminalny status i wytłumaczył, że na Białoruś przybył z Rosji 16 stycznia. Z Mińska planował polecieć do Stambułu na wiec szefów mafii.

Według informacji służb, najwyższy w postsowieckim świecie przestępczym status „wora w zakonie” Giela Kardawa uzyskał w wieku 22 lat. Zajmował się rozbojami i rabunkami. Mężczyzna należał do grupy przestępczej Dziada Hasana, którego zamordowano w Rosji w 2013 roku. Przewidywano, że po jego śmierci na czele gangu stanie właśnie Giela wraz ze swoim młodszym bratem Gizo, także „honorowym złodziejem”.

44-letni Suliko Szarikadze został zatrzymany za przebywanie na terenie Białorusi bez rejestracji i karty migracyjnej, czym naruszył prawo migracyjne. Kryminalista na Białoruś przyjechał samochodem z Rosji, gdzie 7 grudnia opuścił więzienie – był skazany za posiadanie broni i narkotyków.

„Wor w zakonie” to w tłumaczeniu z rosyjskiego „złodziej postępujący zgodnie z prawem” czyli przestępczym kodeksem honorowym. To osoby szczególnie szanowane w światku przestępczym i poza nim, często szefowie grup przestępczych. By zyskać taki status, przestępca musi mieć „nieskalaną” przeszłość kryminalną i przynajmniej kilka wyroków skazujących. Wyróżnikiem „worów w zakonie” są tatuaże o symbolice rozumianej w ich własnym środowisku. Niektóre źródła porównują ich do „ojców chrzestnych” włoskiej mafii.

Początkowo określali się tak recydywiści w ZSRR. Po jego rozpadzie, pojęcie używane jest zarówno w Rosji, jak i w innych republikach postradzieckich. W literaturze występuje przynajmniej od I połowy XX wieku, a obszerniejszą analizę znajdziemy chociażby w „Opowiadaniach kołymskich” Warłama Szałamowa.

Zobaczcie również:

II, PJ/belsat.eu

Aktualności