Kirgistan: Polska może rozwiązać problem braku wody


Dostępu do czystej wody pitnej nie ma nawet co trzeci mieszkaniec kraju. Deficyt wody zagraża pokojowi w regionie. W rozwiązaniu problemu może pomóc polska pożyczka.

– Polska może udzielić nam preferencyjnego kredytu w wysokości 40 milionów euro na zapewnienie ludności czystej wody pitnej – cytuje państwowa agencja informacyjna Kabar deputowanego Ałmazbeka Ergieszowa, członka Komitetu Polityki Rolnej, Zasobów Wodnych, Ekologii i Rozwoju Regionalnego Rady Najwyższej.

Według parlamentarzysty, kredyt nie został jeszcze udzielony, ale Kirgistan może starać się o pieniądze na projekty zapewniające mieszkańcom dostęp do wody i rekonstrukcję systemów kanalizacyjnych.

– Strona polska wyraziła zgodę – powiedział Ergieszow.

Kirgiski minister gospodarki Artiom Nowikow dodał, że kwestia udzielenia przez Polskę kredytu została poruszona podczas spotkania z ambasadorem RP w grudniu 2017 roku.

– Termin starego porozumienia kredytowego kończy się w lutym 2018 roku, dlatego konieczne jest uzgodnienie kwestii jego przedłużenia. Poza tym, kredyt ten powinien być przeznaczony na rozwiązanie problemów społecznych. Na dziś konieczne jest przedłużenie porozumienia, a dopiero potem możemy zgłosić swoje propozycje.

Problemy z dostępem do wody i odprowadzaniem nieczystości są bolączką Kirgistanu. Deputowany Parhat Tulendybajew podczas obrad Rady Najwyższej powiedział wcześniej, że 725 kirgiskich wsi nie ma dostępu do czystej wody.

– Rury wodociągów w wielu z 725 wsi były położone jeszcze w czasach ZSRR. A ponad 300 wsi w ogólnie nie ma sieci wodociągowej – powiedział deputowany.

Wnioskował on także dofinansowanie organizacji, które specjalizują się w poszukiwaniu wody. Dofinansowania takie miałyby wynosić po 13 tysięcy dolarów.

Niedobór wody jest problemem całej Azji Środkowej. Podczas gdy terytoria zasobnych w surowce Uzbekistanu i Turkmenistanu od dekad pustynnieją, woda jest największym bogactwem górskich Tadżykistanu i Kirgistanu. To stąd wypływają potężne Syr-daria i Amu-daria. Mimo to, dostępu do czystej wody może nie mieć nawet jedna trzecia Kirgizów. Eksperci podkreślają, że rywalizacja o wodę może być powodem wojny w regionie.

Zobaczcie również:

PJ/belsat.eu za kabar.kg

Aktualności