Rosyjscy czołgiści walczący w Donbasie wezmą udział w Zapad-2017?


Wiadomo, że manewry Zapad-2017 odbędą się na terenie Białorusi i Rosji w dniach 14-20 września, że wezmą w nich udział 3 tysiące rosyjskich żołnierzy i 280 jednostek sprzętu. Jednak internetowi śledczy amerykańskiego centrum strategicznego Atlantic Council ogłosili, że przynajmniej częściowo będą to żołnierze, którzy w 2014 roku walczyli na Ukrainie.

Wiadomo, że w ćwiczeniach wezmą udział jednostki 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej Sił Zbrojnych Rosji – jeszcze na wiosnę informował o tym białoruski minister obrony Andrej Raukou.

Na początku sierpnia w sieciach społecznościowych zaczęły pojawiać się wpisy rosyjskich wojskowych o przygotowaniach do wyjazdu na Białoruś, zaznacza pracująca dla Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab Nika Aleksiejewa.

Jeden z żołnierzy już 11 sierpnia napisał na swoim koncie na VKontakcie: “Gotowi do Białorusi. Jeden dzień do wyjazdu”.

Zdjęcie jest oznaczone geotagiem wioski Mulino w rejonie wołodarskim w rosyjskim obwodzie nieżegorodzkim. Znajduje się tam jednostka wojskowa nr 54096 – baza 6. Częstochowskiej Krasnoznamieńskiej Samodzielnej Brygady Pancernej (odznaczonej za operację sandomiersko-śląską). Oddział ten od jesieni 2014 roku wchodzi w skład 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej.

Czołgi i znaki Częstochowskiej Brygady

Już w 2014 roku 6. Brygada Pancerna walczyła przeciwko Ukrainie – uratowała od rozbicia wojska tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Dowodzi tego śledztwo internetowe blogera sled-vzayt.livejournal.com, opublikowane jeszcze w 2015 roku.

Bloger znalazł prawie 20 prywatnych kont żołnierzy brygady dzięki fotografii, wykonanej w obozie polowym w obwodzie rostowskim we wrześniu 2014 roku.

Połączył on stałe znaki taktyczne na sprzęcie bojowym brygady z tymczasowymi znakami taktycznymi, które maszyny nosiły po przemalowaniu na potrzeby walk na Ukrainie.

Te same czołgi i ludzie z tymczasowym znakiem – białym kołem

Brygada w 2014 roku miała na wyposażeniu i dalej używa czołgów T-72B3. To zmodyfikowana wersja sowieckich T-72, przy czym modyfikacji dokonano już w Rosji po rozpadzie ZSRR, dlatego też czołgów takich nie było w ukraińskiej armii.

Straty na placu boju

Podczas walk z ukraińską armią w sierpniu 2014 roku brygada doznała strat. 26 sierpnia pojawiły się informacje o śmierci dwóch żołnierzy brygady. Opatrzony zdjęciem post zamieścił w Internecie Dmitrij Gorbacziow, który także służył w formacji.

Gorbacziow przed czołgiem ze znakami taktycznymi 6. Samodzielnej Brygady Pancernej

 

Post o śmierci kolegów z jednostki

To samo zrobił też inny żołnierz Częstochowskiej Brygady Andriej Frołow.

Siergiej Rusakow, Wład Bakarow! Chłopaki, wy na zawsze w naszych sercach!

28 sierpnia w komentarzach pod postem “Ładunek 200 z Ukrainy do Rosji” Andriej Frołow wyjaśnia, o co chodzi.

Rząd ukrywa prawdziwą sytuację na Ukrainie! Gdy wszyscy myślą, że na granicy cicho, naszych chłopaków zabijają!

Obaj zabici służyli w 6. Brygadzie Pancernej. Przy czym zdjęcie jednego z nich trafiło nawet do artykułu The New York Times o cichych pogrzebach rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w Donbasie.

Ukraińcom udało się nawet tymczasowo zdobyć jeden czołg T-72B3 – i był to właśnie pojazd należący do rosyjskiej 6. Częstochowskiej Krasnoznamieńskiej Samodzielnej Brygady Pancernej. W czołgu była kartka zaliczenia strzelań szeregowego Aleksieja Bieriezina.

A jest to właśnie człowiek oznaczony nr. 1 na zbiorowej fotografii z polowego obozu 6. brygady pancernej w obwodzie rostowskim.

Brygada straciła w walkach z Ukraińcami nie jeden czołg. Oto kompletnie zniszczony T-72B3. On także nosi tymczasowe znaki taktyczne w formie białego koła.

Oczywiście, rosyjskie media podawały zniszczony czołg za maszynę ukraińską. Przypomnijmy że takiego modelu nie było na wyposażeniu wojsk ukraińskich. Nie mogli go też na żołnierzach Kijowa zdobyć separatyści.

Jeńcy

Co więcej, kilku żołnierzy brygady trafiło nawet tymczasowo w niewolę do ukraińskiego batalionu ochotniczego “Donbas”.

W tym czasie 6. Brygada Pancerna wchodziła jeszcze w skład 20. Ogólnowojskowej Armii Zachodniego Okręgu Wojskowego FR. Wśród jeńców także byli żołnierze z grupowego zdjęcia wykonanego w podrostowskim obozie – Iwan Badanin (nr 17) i Jewgienij Czarnow (nr 10).

Jewgienij Czarnow w rosyjskim mundurze przed czołgiem ze standardowymi znakami taktycznymi 6. Samodzielnej Brygady Pancernej.

A tu Iwan Badanin przed czołgiem-pomnikiem na terenie swojej brygady latem 2011 roku. Na pomniku widać pełną nazwę jednostki.

Niewiadomo, które dokładnie pododdziały 6. Brygady Pancernej wezmą udział w manewrach na terenie Białorusi, ale wiadomo, że formacja umie prowadzić “wojnę hybrydową”, o czym świadczą dochodzenia sled-vzayt.livejournal.com i Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab. Właśnie rozpoczęcia konfliktu hybrydowego na terytorium swojej ojczyzny boi się część Białorusinów i władze państw sąsiedzkich.

Zobacz także:

 

 

 

 

 

 

Andrzej Kmicic, belsat.eu

Aktualności