Premiera w Belsat.eu: „Siarioża” – mocny dokument o losach polskiego Białorusina


Nowy film Jerzego Kaliny opowiada o życiu Sergiusza Niczyporuka podlaskiego Białorusina, który przeszedł drogę od ideowego komunisty do działacza Solidarności, by stać się na koniec odnoszącym sukcesy biznesmenem. Zapraszamy do oglądania:

Jego życie naznaczyła trauma – pochodzi ze wsi Zaleszany, która po wojnie padła ofiarą pogromu dokonanego przez żołnierzy antykomunistycznego podziemia z oddziału Romualda Rajsa „Burego”. Wielu zabitych było bezpośrednimi krewnymi Niczyporuka. Zdaniem reżysera, życie głównego bohatera dokumentu dobrze oddaje losy białoruskiej mniejszości w Polsce.

Падчас здымкаў фільма «Сярожа». Фота belsat.eu
Plan zdjęciowy filmu “Siaroża”, fot. belsat.eu

Przodkowie Sergiusza od stuleci uprawiali rolę i klepali biedę. Chodzili do cerkwi i z obawą przyjmowali nastanie każdej kolejnej władzy. Reakcją była najczęściej próba przystosowania się i ułożenia się z przedstawicielami nowej władzy. Właśnie za tą lojalność przyszło im zapłacić. Po zakończeniu II wojny światowej w 1946 r. żołnierze polskiego antykomunistycznego podziemia spacyfikowali kilka białoruskich wsi – w wyniku czego zginęło 79 osób. Przez długi czas miejscowi Białorusini wypierali z pamięci te tragiczne wydarzenia obawiając się zemsty. Na podstawie tej historii autorka najpoczytniejszych polskich kryminałów Katarzyna Bonda napisała powieść „Okularnik”, która także została przywołana w filmie Jerzego Kaliny.

Czytaj więcej>>> Katarzyna Bonda: Na spotkania promocyjne „Okularnika” przychodziły bojówki ONR

Wśród ofiar znajdowało się 17 mieszkańców wsi Zaleszany, z której pochodzi bohater filmu. Wielu zabitych było bezpośrednimi krewnymi Niczyporuka. Bohater dokumentu, podobnie jak wielu polskich Białorusinów, uwierzył w komunizm i wstąpił do PZPR. Potem jednak z niej wystąpił, by rozpocząć naukę w seminarium duchownym w Warszawie. W latach 1980-81 Niczyporuk zaangażował się w budowę struktur „Solidarności Rolników Indywidualnych”. Dubicze były zresztą jedyną gminą zamieszkałą przez prawosławnych, w której działał ten niezależny związek zawodowy.

Падчас здымкаў фільма «Сярожа». Фота belsat.eu
Plan zdjęciowy filmu “Siaroża”, fot. belsat.eu

Po upadku komunizmu Sergiusz zaczął prowadzić własny biznes. Zajmuje się budową drewnianych domów, zajazdów, budynków gospodarczych i cerkwi. Oprócz tego razem z rodziną prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w wsi Budy.

Plan zdjęciowy filmu “Siaroża”, fot. belsat.eu

Sergiusz Niczyporuk pomógł również wybudować w Zaleszanach dom zakonny św. Katarzyny, w którym przebywa jego córka – Lizawieta. Jest to miejsce modlitw się za duszę zabitych w 1946 r.

Losem Sergiusza Niczyporuka zainteresował się dziennikarz Polskiego Radia Jarosław Iwaniuk, który postanowił nagrać reportaż radiowy. Przy powstawaniu reportażu uczestniczyła również ekipa zdjęciowa Jerzego Kaliny.

„Siarioża” film dokumentalny, w reż. Jerzego Kaliny, 47 min, Biełsat, 2015.

jb/belsat.eu

Aktualności