Dzień Niepodległości w Biełsacie: wojskowa parada i protesty opozycji NA ŻYWO


OGLĄDAJ NA ŻYWO

13.40 Na plac podjechały 4 więźniarki milicji.

13.35 Mikoła Statkiewicz podziękował wszystkim, którzy przyszli na manifestację.

– Będziemy wychodzić na ulice, dopóki kraj nie będzie wolny – powiedział lider opozycji.

13.30 Manifestanci doszli na Plac Niepodległości i powoli się rozchodzą.

13.25 Kolumnę tworzy już około 200 osób. Aktywistka Wolha Nikałajczyk niesie portret dwudziestoletniego więźnia politycznego Zmitra Palijenki. 

13.18 Czoło kolumny doszło pod budynek KGB. Do ponad setki zebranych demonstrantów przemówił Mikoła Statkiewicz, komentując “sprawę patriotów” – zatrzymanie dziesiątek działaczy sportowych i opozycyjnych na podstawie teorii spiskowej prezydenta.

– Nie może być tak, że na rozkaz szaleńca, służby odbierają rodzinom dziesiątki niewinnych ludzi – powiedział Statkiewicz.

13.16

– Niosę ze sobą Konstytucję Republiki Białoruś, prawo mojego kraju, by mnie broniła – powiedział naszej dziennikarce jeden z protestujących.

13.14 

– Urzędnicy są po to, by bronić ludu. Ale oni nas nie bronią, oni nas dręczą, bo nie uznają nas za swój lud. Dlatego wyszłam na demonstrację – mówi starsza demonstrantka.

13.08 Kolumna demonstrantów ruszyła. Przyjechała też wielokrotnie zatrzymywana brzeska aktywistka Natalla Papkowa.

13.04 

– Dlaczego trzymamy napis “Basta”? Bo mamy już dość Dnia Niepodległości Łukaszenki i jego prezydentury – mówi uczestnik protestu.

13.00 Minęła godzina od oficjalnego rozpoczęcia manifestacji. Na placu pojawili się manifestanci z transparentem “Basta!”, czyli “dość”. Wjazdy na plac są zablokowane przez samochody milicji.

12.50 Białoruska opozycja protestuje dziś przeciwko białorusko-rosyjskim manewrom Zapad-2017, które mają rozpocząć się na jesieni.

Zobacz także:

12.49 Oprócz funkcjonariuszy w cywilu, jest i państwowa telewizja.

13.45 Aktywiści przynieśli na Plac Październikowy bezprzewodowy głośnik i mikrofon.

13.32 Na plac doszedł lider opozycji Mikoła Statkiewicz. Czeka na demonstrantów, których zebrało się póki co niewielu. Podziękował dziennikarzom za “eskortę”, bo przez ostatnie 3 dni nie mógł opuścić domu, by nie zostać prewencyjnie zatrzymanym przez milicję. Podziękował także demonstrantom obecnym 1 maja, gdyż jego samego na placu wtedy nie było – siedział w areszcie.

13.30 Na Placu Październikowym jest nasza korespondentka Kaciaryna Andrejewa. Plac jest prawie pusty – widać tylko dziennikarzy i milicjantów w cywilu.

13.27 Kolejna taksówka z liderem białoruskiej opozycji została zatrzymana. Statkiewicz idzie na demonstrację pieszo.

13.25 Mikoła Statkiewicz wsiada do nowej taksówki. Zaprasza do niej ekipę Biełsatu.

13.20 Drogówka zatrzymała taksówkę z Mikołą Statkiewiczem i naszą dziennikarką. Funkcjonariusze sprawdzają dokumenty kierowcy. Opozycjonista, wraz z asystą dziennikarzy, idzie pieszo na Plac Październikowy.

13.10 Nasza dziennikarka jedzie ze Statkiewiczem taksówką na miejsce zbiórki demonstrantów.

13.00 Transmisję z protestów białoruskiej opozycji zaczynamy na godzinę przed wyznaczonym czasem zbiórki demonstrantów. Dziennikarze towarzyszą głównemu organizatorowi – byłemu kandydatowi na prezydenta Mikole Statkiewiczowi od wyjścia z jego domu. Tym razem KGB nie zatrzymało polityka tuż przed demonstracją, jak przed manifestacjami 1 maja i Dniem Wolności 25 marca.

Wielka parada rolno-wojskowo-przemysłowa z okazji Dnia Niepodległości

10.24 Prowadzący paradę mówili dziś jedynie po rosyjsku. W języku białoruskim mogliśmy usłyszeć jedynie pieśni w czasie części artystycznej.

10.15 Paradę kończy pokaz tańca synchronicznego i akrobacji. Tancerze ubrani są w wyszywanki – odzież haftowaną w ludowe wzory. Akompaniują im chóry zawodowe i amatorskie.

10.12 “Balet traktorów” pod bigbitową piosenkę “Kosił Jaś koniczynę” grupy Pieśniary z 1974 roku.

11.09 Przejazd zamykały produkty fabryk samochodów ciężarowych BiełAZ i MAZ.

11.05 Ulicami Mińska jadą reprezentacje białoruskich fabryk.

11.00 Przed trybuną honorową przejechały już wszystkie jednostki sprzętu wojskowego. Teraz defilują kombajny i sprzęt rolniczy.

Reprezentacja przemysłu rolnego Białorusi

10.58

– Świętujemy, bo chcemy poczuć to uczucie, jakie czuli nasi przodkowie, gdy nasze, sowieckie czołgi weszły to Mińska – mówi dziewczyna oglądająca defiladę.

– A kiedy Białoruś stała się niepodległą? – pyta nasza dziennikarka.

– W 1991 roku, po rozpadzie ZSRR.

10.57 Maszeruje orkiestra wojskowa.

10.51 Trwa pokaz musztry warty honorowej. Bierze w nim udział 171 osób. Żołnierze pokazali swoje umiejętności władania karabinem i szablą.

10.50 W defiladzie biorą udział jednostki rosyjskiego lotnictwa.

10.45 Trwa defilada lotnicza.

10:40 Widownię zasłoniła chmura spalin broni pancernej. Trudno oddychać. Białoruska telewizja państwowa pokazuje kolumnę w miejscu, gdzie nie ma dymu.

10:35 

– Kiedy Białoruś stała się niepodległa? – pyta nasza dziennikarka jedną z uczestniczek święta.

– Oczywiście 3 lipca.

– A w jaki sposób stała się niepodległa?

– No, stała się niepodległa od wszystkich. Ale w jakim roku to było, to nie powiem.

Przypomnijmy więc, że za prezydentury Łukaszenki Białoruś 3 lipca obchodzi rocznicę wyzwolenia Mińska z rąk niemieckich przez Armię Czerwoną w czasie II wojny światowej.

Od 1991 do 1996 roku Dzień Niepodległości był świętowany 27 lipca – gdy Białoruś zadeklarowała suwerenność od ZSRR.

10:24

– Bardzo podobają mi się takie defilady. U nas też takie organizują – powiedział naszej dziennikarce obserwujący kolumnę gość z Chin. Widzowie kanału Biełsatu na YouTube nazwali to “wypowiedzią nowych władz kraju”.

10:18 Wybrzmiał hymn państwowy.

Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka i dowództwo sił zbrojnych odbiera defiladę.
Defilują studenci Szkoły Wojskowej im. Suworowa

10:11

– Można było zrobić skromniejszą paradę, ale raz na rok można taką przeprowadzić – mówi mężczyzna, który przyszedł na defiladę.

Tymczasem rozpoczęło się przemówienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki, którego przywitano cichymi brawami. Mówił o nazistowskim jarzmie i wielkim zwycięstwie Armii Czerwonej.

10:10 W defiladzie bierze udział 20 pieszych i 27 zmechanizowanych pododdziałów białoruskich sił zbrojnych. Po paradzie lądowej rozpocznie się defilada lotnicza.

10:00 Na Prospekcie Pieramożcau (Zwycięzców) zebrało się kilka tysięcy osób. Ogłoszono przybycie Alaksandra Łukaszenki. Powitano go cichymi brawami.

3 lipca Białoruś świętuje Dzień Niepodległości, bojkotowany przez chadeków, oprotestowany przez resztę opozycji. Biełsat relacjonuje na żywo i wojskową paradę i protesty pod wodzą Mikoły Statkiewicza.

Piękne obrazki z przemarszu przez centrum Mińska kolumny czterech tysięcy żołnierzy, przejazdu 500 czołgów, samochodów i innych jednostek sprzętu, a także przelotu 60 samolotów i helikopterów lepiej oglądać w państwowej telewizji BT. Prawdziwą atmosferę na ulicy i opinie widzów – u nas.

Transmisję na żywo prowadzimy na koncie na Facebooku i kanale YouTube od 8.45 czasu polskiego.

12.00-14.00 – Studio Biełsat

Po zakończeniu parady, około godziny 12.00 (cz.pol.) rozpoczniemy nową transmisję na żywo i będziemy towarzyszyć Mikole Statkiwiczowi, byłemu kandydatowi na prezydenta Białorusi, na organizowaną przez niego manifestację, która o 13.00 (cz.pol.) rozpocznie się na Placu Październikowym.

Nasi korespondenci w Mińsku i prowadzący we Studia Biełsat będą na żywo komentować demonstracje.

Oglądajcie nas w telewizji oraz w Internecie na Facebooku i YouTubie.

DD, belsat.eu

Aktualności