Noblowski tydzień ze Swiatłaną Aleksijewicz: wkrótce online w Biełsacie!


Transmisje z uroczystości noblowskich, analityka i publicystyka. Reportaże i filmy, aktualne wydarzenia, opinie, dyskusje i intrygi wokół pierwszego białoruskiego Nobla. Wszystko to zobaczycie w ramach „Noblowskiego tygodnia ze Swiatłaną Aleksijewicz” na antenie Biełsatu oraz podczas transmisji online na stronie belsat.eu.

10 grudnia w Sztokholmie i Oslo zostaną wręczone nagrody Nobla we wszystkich dziedzinach – od medycyny po literaturę. W stolicy Szwecji pierwszego Nobla dla Białorusi otrzyma pisarka Swiatłana Aleksijewicz. Z okazji tego historycznego wydarzenia znaczną część czasu antenowego telewizji Biełsat od 7 do 11 grudnia zajmie „Noblowski tydzień ze Swiatłaną Aleksijewicz”.

W poniedziałek 7 grudnia o 19.30 (17.30 czasu polskiego) Biełsat będzie transmitować na żywo wystąpienie białoruskiej laureatki w Akademii Szwedzkiej, a w czwartek 10 grudnia o 18.30 (16.30 czasu polskiego) – przeprowadzi transmisję z tłumaczeniem na język białoruski ceremonii wręczenia tegorocznych nagród Nobla w Sztokholmskiej Sali Koncertowej.[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”52729″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]Oprócz tego „Noblowski tydzień ze Swiatłaną Aleksijewicz” będzie się składać z codziennych reportaży specjalnej korespondentki w Sztokholmie Aliny Kouszyk – w tym z konferencji prasowej laureatki oraz ze specjalnych wydań programów „Dwóch na dwóch”, „Remarka”, „Rozmowa” i „Praswiet”.

W niedzielę 6 grudnia na stronie www.belsat.eu/plo godz. 13.00 rozpocznie się transmisję na żywo konferencji prasowej noblistki dla światowych mediów w Sztokholmie. Najciekawsze fragmenty pojawią się także na kanale youtube kanału.

W poniedziałek 7 grudnia o 22.05 (20.05 czasu polskiego) oglądajcie program „Remarka”:

Julia Cimafiejewa w księgarni Łogwinow opowie o twórczości Swiatłany Aleksijewicz i o tym, za jakie osiągnięcia otrzymała ona nagrodę. Dowiecie się też o najciekawszych faktach na temat najnowszej książki Aleksijewicz „Czasy second hand”.

Później, 22.30 (20.30 czasu polskiego) zapraszamy na film dokumentalny Jerzego Kaliny „Zona”.

To obraz z udziałem Swiatłany Aleksijewicz, opowiadający o jednej z najstraszniejszych katastrof, które dotknęły Białorusinów w XX w. – skażeniu radioaktywnym po awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Szczere opowieści „czarnobylców” o życiu w strefie wysiedlenia i poza nią, rozważania filozoficzne i odczucie globalnej skali niewidzialnego „wroga” – promieniowania. Poszukiwanie uniwersalnego pojęcia wartości ludzkiego życia i odpowiedzialności za losy ludzkości.

We wtorek 8 grudnia o 21.40 (19.40 czasu polskiego) literaci Zmicier Wiszniou i Sławamir Adamowicz w studiu „Dwóch na dwóch” będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, co da nagroda Nobla białoruskiej kulturze i społeczeństwu.

Nagroda Nobla to nie tylko nagroda pieniężna i chwała dla laureata. To też 5 minut uwagi zwróconej na kraj, który reprezentuje laureat. 5 minut uwagi dla jego kultury i przede wszystkim – literatury. Co zrobi Białoruś z 5 minutami uwagi poświęconej jej przez świat, której nie kupi za żadne pieniądze? W studiu będą o tym rozmawiać Zmicier Wiszniou i Sławamir Adamowicz.

W środę 9 grudnia o 18.25 (16:25 czasu polskiego) – reportaż z konferencji prasowej Swiatłany Aleksjiewicz, której będą zadawać pytania dziennikarze z całego świata.

W czwartek, 10 grudnia o 21.25 (19.25 czasu polskiego) krytyk literacki i rzecznik prasowy Związku Pisarzy Białoruskich Cichan Czarniakiewicz w programie „Rozmowa” opowie jakim kosztem zdobywa się Nobla i jak spośród setek pisarzy udało się to Aleksijewicz.

I w końcu, w piątek 11 grudnia o 21.40 (19.40 czasu polskiego) – specjalne wydanie programu „Praswiet”, w którym podsumujemy noblowski tydzień.

Czego świat dowie się o Białorusi dzięki Swiatłanie Aleksijewicz? Co straciły władze w Mińsku ignorując Nobla dla białoruskiej pisarki? W „Praswiecie” podsumujemy noblowski tydzień Swiatłany Aleksijewicz.

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”50670″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]Świętujmy wręczenie pierwszego białoruskiego Nobla razem!

Aktualności