Kijów: Próba zabójstwa b. dowódcy ochotniczego batalionu im. Dżochara Dudajewa


Adama Osmajewa od śmierci uratowała żona, która postrzeliła ze swojej broni napastnika. Ukraińskie władze podejrzewają, że zabójca pracował na zlecenie rosyjskich specsłużb.

Napastnik –przedstawiał się jako korespondent Le Monde Alex Werner, i by uśpić czujność Osmajewa i jego żony Aminy Okujewej spotkał się z nimi czterokrotnie.

Jak informuje Akujewa, za czwartym razem napastnik przyniósł pudełko, w którym jak tłumaczył miał się znajdować prezent od redakcji. Pudełko otworzył, gdy cała trójka znajdowała się w samochodzie. Jednak w środku znajdował się pistolet Glock, z którego zaczął strzelać do swojej ofiary. Refleksem wykazała się siedząca obok Okujewa, która wyciągnęła pistolet podarowany jej jeszcze w 2014 r. przez szefa ukraińskiego MSW za zasługi bojowe i postrzeliła napastnika. Ten według jej relacji, od razu się poddał. Stan Osmajewa jest określany jako – ciężki-stabilny. Przeszedł operację płuc i wątroby. Jedna z kul utkwiła mu w kręgosłupie. Napastnikowi, któremu nie udało się zbiec z miejsca zamachu trafił do szpitala. Tam podczas operacji usunięto mu część płuca.

Очередной террористический акт, организованный с территории Российской Федерации, произошёл только что в Киеве.Киллер,…

Opublikowany przez Антон Геращенко Czwartek, 1 czerwca 2017

Jak informuje przedstawiciel MSW Ukrainy Anoton Heraszczenka, zabójca miał przy sobie dokumenty wystawione na nazwisko Ołeksandra Dakara – jednak jego zdaniem są one podrobione. Obecnie ukraińska policja stara się poznać jego prawdziwą tożsamość. Według Heraszczenki, mężczyzna, który wielokrotnie bywał w Rosji mógł być wyszkolony i przysłany przez rosyjskie służby specjalne. Drugą hipotezą jest czeczeński ślad, a więc prawdopodobna zemsta przez ludzi związanych z prezydentem Czeczeni Ramzanem Kadyrowem. Może o tym świadczyć tatuaż znajdujący się na piersi napastnika, na którym widać islamski półksiężyc oraz napisy po arabsku.

Poraniony napastnik, fot. RBK Ukraina

Osmajew w lutym 2012 r. został zatrzymany przez ukraińską policję w związku z tajemniczym wybuchem w jednym z odeskich mieszkań. Został on również oskarżony o przygotowanie zamachu na Władimira Putina. Sam podejrzany jednak stwierdził, że zarzuty sfałszowano. Ostatecznie nie doszło do jego ekstradycji do Rosji. Podejrzany trafił na 3 lata do więzienia za posiadanie broni, a po aneksji Krymu przez Rosję został zrehabilitowany przez ukraiński sąd. Wyszedł na wolność i razem z partnerką – z wykształcenia lekarką rozpoczął służbę w ochotniczym batalionie Kijów-2, który, który walczył w Donbasie od lata 2014 r.Wcześniej mężczyzna jeszcze podczas pobytu w Rosji występował jako świadek w sprawie próby zabójstwa Ramzana Kadyrowa.

Informacja o zatrzymaniu Osmajewa i rzekomej próbie zamachu na Putina została ujawniona przez rosyjską telewizję państwową miesiąc przed wyborami prezydenckimi w Rosji. Widowiskowe zatrzymanie „czeczeńskiego terrorysty”, w którym brało udział ponad 100 funkcjonariuszy SBU miało być zdaniem niektórych rosyjskich komentatorów, rodzajem podarunku od Janukowicza dla ubiegającego się o reelekcję Putina.

W lutym 2015 r. Osmajew został dowódcą batalionu ochotniczego im. Dżochara Dudajewa, w którego siłach służyli uciekinierzy z Czeczenii . Jego żona pełniła funkcje rzecznika prasowego batalionu.

Kolejny zamach

Sprawa przypomina zabójstwo b. deputowanego rosyjskiej Dumy Denisa Woronienkowa, który został zastrzelony w centrum Kijowa 23 marca br. Polityk Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej uciekł wcześniej na Ukrainę oskarżany o przestępstwa finansowe. Na miejscu świadczył przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowiczowi. Ukraińskie władze podejrzewają, że zabójca, który zginął postrzelony przez ochroniarza polityka, został nasłany przez rosyjskie służby specjalne.

Więcej:

Jb/ belsat.eu/pl Meduza.io

Aktualności