Ruch bezwizowy do Grodna ruszył!


Polacy mogą od środy wjechać na Białoruś bez wizy, o ile pozostaną na wyznaczonym obszarze. Strefa bezwizowa obejmuje Grodno, otaczającą je Grodzieńszczyznę i białoruską część Kanału Augustowskiego.

O długo oczekiwanej decyzji białoruskich władz pisaliśmy już wcześniej. Dziś weszła ona w życie, a nową formę współpracy inaugurował marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński i przewodniczący komitetu wykonawczego obwodu grodzieńskiego Uładzimir Krawcou. Postaramy się więc sprawdzić, jak ma działać planowany system.

[vc_row css=”.vc_custom_1477494669549{background-image: url(http://belsat.eu/wp-content/uploads/2016/10/mapa-strefy-bezwizowej-3.jpg?id=384358) !important;}”][vc_column][vc_single_image image=”384349″ img_size=”large” add_caption=”yes”][/vc_column][/vc_row]

Gdzie znajdziemy informacje?

Wszelkie informacje o ruchu „VISA FREE”” zdobędziemy na państwowej stronie grodnovisafree.by. Wiadomości są tu podane po polsku, w sposób przystępny i z infografikami, które na szczęście ratują treść – widać, że tłumaczenie polskiej wersji strony nie jest profesjonalne.

By wyjechać na Grodzieńszczyznę, oprócz ważnego paszportu, dowodu osobistego (w razie utraty paszportu) i obowiązkowej rezerwy gotówki na codzienne funkcjonowanie (minimum 82 zł na dobę), podróżny potrzebuje także dokumentu pozwalającego na wjazd w ramach „VISA FREE”. Pozwolenie takie możemy uzyskać jedynie z pomocą akredytowanych operatorów turystycznych, których listę także znajdziemy na stronie programu. Niektóre z firm i organizacji mają przygotowaną ofertę dla Polaków oraz polskojęzyczną stronę internetową, choć jest ich mniejszość. Możemy jednak liczyć na to, że w wybranym przez nas biurze podróży pracuje osoba znająca język polski – według statystyk rozumie go większość Grodnian.

Jak wyrobić zezwolenie?

Z naszej rozmowy z pracownicą jednego z biur podróży wynika, że po wcześniejszej rozmowie telefonicznej, wszystkie potrzebne dane przekraczających granicę (ich ilość, nazwiska, numery paszportów, obywatelstwo itd.) musimy przesłać drogą mailową do operatora turystycznego. W zamian dostajemy do podpisania umowę, że nie wyjedziemy w tym czasie z wyznaczonej strefy, a skan tej umowy odsyłamy z powrotem na Białoruś. Nastepnie biuro podróżny wysyła zestaw dokumentów do białoruskiej straży granicznej, nie później jak 24 godziny przed planowanym przez nas przekroczeniem granicy. Pogranicznicy odsyłają zgodę firmie turystycznej, które to wysyła je ostatecznie nam.

Czy samemu i którędy można wjechać?

Niestety, z rozmów z pracownikami agencji turystycznych nie mogliśmy się dowiedzieć, czy po Grodzieńszczyźnie można poruszać się samodzielnie, czy też w ramach zorganizowanej wycieczki. Pracownicy tych firm wzajemnie sobie przeczyli, więc sądzić można, że sami jeszcze dobrze nie wiedzą – system dopiero rusza.

W ramach ruchu bezwizowego na Białoruś możemy wjechać czterema przejściami granicznymi. Od strony Polskiej granicę możemy przekroczyć w Kuźnicy Białostockiej (Bruzgi) i Rudawce (Lesnaja), a gdybyśmy na Białoruś chcieli wjechać z Litwy, musimy posłużyć się przejściami Švendubrė (Privalka) i Raigardas (Privalka).

Jednym z założeń ruchu bezwizowego w tym regionie jest pobudzenie turystyki, w tym turystyki wodnej po systemie Kanału Augustowskiego. Póki co jednak sezon żeglarski się skończył i przejście wodne będzie zamknięte do 1 maja.

Dobry przykład

Projekt strefy ruchu bezwizowego był długo oczekiwany i daje Grodzieńszczyźnie bodziec do rozwoju. Podobny program działa od tego roku na terenie Puszczy Białowieskiej, zapewniając parkowi narodowemu i okolicy profit materialny i zainteresowanie tysięcy zachodnich turystów.

 

PJr; belsat.eu.pl, za grodnovisafree.by

Aktualności