Od Pogoni do „kapusty” – jak zmieniała się narodowa symbolika Białorusi


Dokładnie 25 lat temu biało-czerwono-biała flaga i „Pogoń” zostały oficjalnie uznane za symbole państwowe niezależnej Białorusi. Taką decyzję podjęła Rada Najwyższa Białoruskiej SSR 12 kadencji.

Historyczne symbole Białorusi nawiązujące do czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego dotrwały do zorganizowanego w 1995 r. przez Łukaszenkę referendum. Poprzedziła je kampania ich zohydzania. W białoruskiej telewizji pokazywano np. materiały w których podkreślano, że posługiwały się nimi organizacje kolaborujące z Niemcami w czasie wojny.

W wyniku przeprowadzonego w niedemokratycznych warunkach głosowania białoruski prezydent przywrócił symbole, które prawie w całości są kopią zatwierdzonych przez Stalina symboli Białoruskiej SSR. Z racji swojego kształtu Białoruski herb nazywany jest przez przedstawicieli opozycji mianem „kapusty”.

Znak „Pogoni” po raz pierwszy znaleziono na pieczęci Aleksandra Newskiego, który był ożeniony z córka księcia połockiego. Zdaniem historyków wizerunek jeźdźca z uniesionym mieczem był początkowo herbem księstwa Połockiego.

W 2000 r. Pogoń i biało-czerwono-biała flaga zostały zaliczone w poczet historyczno-kulturowych wartości Republiki Białoruś. Prezentowanie ich nie jest wprawdzie zabronione, jednak władzom kojarzą się ze środowiskami opozycyjnymi. Bywa tak, że np. fani piłki nożnej przychodzący z szalikami z wizerunkiem historycznego herbu są wyrzucani ze stadionów.

Dziś w o godz. 19 w Mińsku na Placu Październikowym białoruski opozycyjny Młody Front organizuje demonstrację z okazji rocznicy ustanowienia historycznej symboliki narodowej.

JB/ www.belsat.eu/pl/

Aktualności