Białoruski sportowiec najbardziej utytułowanym uczestnikiem igrzysk paraolimpijskich w Rio

Niedowidzący pływak Ihar Baki zdobył już szósty złoty medal podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio.

Sportowiec zwyciężył w finale pływania grzbietowego na sto metrów w kategorii S13 (sportowcy słabo widzący). Białorusin poprawił ustanowiony przez siebie paraolimpijski rekord świata pokonując dystans w 56,68 sekundy. Drugie miejsce zajął Ukrainiec Jarosław Denisenko, a trzecie Kanadyjczyk Nicolas Turbida.

Łącznie ze zdobytym poprzednio brązowym medalem paraolimpijczyk posiada już siedem medali – co daje mu pierwszą pozycję w klasyfikacji medalowej igrzysk paraolimpijskich w Rio. Drugie miejsce zajmuje Ukrainiec Maksym Krypak (5 złotych, 3 srebrne i 0 brązowych), a trzecie Chińczyk Huan Ben Pang (5-1-0).

Dziś sportowcowi pogratulował Alaksandr Łukaszenka:

„Dwa rekordy świata, sześć rekordów igrzysk paraolimpijskich, sześć złotych i brązowy medal – to zachwycający wynik, z którego jesteśmy dumni” – napisano w oświadczeniu głowy państwa.

W Rio Boki poprawił swój rekord medalowy z igrzysk paraolimpijskich w Londynie w 2012 r., gdzie zdobył łącznie pięć złotych i jeden srebrny medal.