Białorusini zajęli IV miejsce w klasyfikacji generalnej Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych. W czym są najlepsi?

Białoruscy żołnierze byli 4 z 28 reprezentacji sił zbrojnych biorących udział w Igrzyskach, które były rozgrywane od 28 lipca do 12 sierpnia.

Zawody równolegle rozgrywano na terytorium Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Chin i Azerbejdżanu.

Hanna Kawaleuskaja na stanowisku strzeleckim.
Zdj. Wojskowa Agencja Informacyjna “Wajar”

Białoruś raz zajęła najwyższe miejsce na podium – w konkurencji “Wojownik wspólnoty”. Był to konkurs dla drużyn strzelców piechoty. W strzelaniu z karabinu automatycznego AK-74 zwyciężyła gefrajter służby kontraktowej Hanna Kawaleuskaja.

Zobacz:

W konkursie “Czyste niebo”, który rozegrano w Chinach, Białorusini korzystali z chińskich transporterów.

Białorusini zdobyli także srebro w konkursie “Klucze od nieba” i “Czyste niebo”, w których współzawodniczyły oddziały przeciwlotnicze.

Zobacz:

Konkurs “Czyste niebo”. Źródło: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Drugie miejsce białoruscy żołnierze zajęli także w konkursach “Kuchnia polowa” (współzawodnictwo kucharzy), “Bezpieczny przemarsz” (zawody w odszukiwaniu i rozbrajaniu min), “Wierny druh” (konkurs psów wojskowych i ich przewodników).

Białoruska reprezentacja w zawodach “Wierny druh”.

Oprócz saperów-minerów, współzawodniczyły także inne specjalizacje inżynieryjne. Białoruś zdobyła drugie miejsce w konkurencji “Formuła inżynieryjna”, w której żołnierze musieli wykazać się mistrzostwem w budowie, pokonywaniu czy niszczeniu przeszkód terenowych, umacnianiu dróg, manewrowaniu sprzętem pływającym.

Białorusini walczą o medal w “Formule inżynieryjnej”

Podczas najważniejszego dla współczesnej armii konkursu “Mistrzostwo ognia artyleryjskiego” Białorusini znów zajęli drugie miejsce, ustępując miejsca jedynie Kazachom. Pododdziały prezentowały szybkość zajmowania pozycji ogniowej, celności ostrzału z moździerza 120 mm i pokonywania przeszkód.

Podczas walki o tytuł “Mistrza ognia artyleryjskiego”.
Zdj. armygames2017.mil.ru

Wojskowi z Białorusi zdobyli też brązowe medale: w konkursie “Wojskowa sztafeta medyczna” i “Bezpieczne środowisko”, w którym rywalizowali specjaliści zabezpieczenia radiologicznego, chemicznego i bakteriologicznego.

Ostatnie metry białoruskiego żołnierza biorącego udział w “Wojskowej sztafecie medycznej”.